Vremenske prognoze Nedima Sladića

Vremenske prognoze Nedima Sladića, meteorologa Face TV-a, svi volimo i jedva čekamo kada će dati novu.
Za “Slobodnu Bosnu” Sladić je dao detaljnu i preciznu prognozu vremena za decembar i prve mjesece 2021. godine.
Prema njegovoj prognozi, u narednom periodu u nizinama, prema trenutnom stanju prognoznih modela, do sredine decembra nastavlja se razdoblje temperatura zraka iznad višegodišnjeg prosjeka za ovo doba godine tako da se u nižim područjima prvi ovosezonski snijeg ne očekuje prije 12. decembra, što je za pojedina područja već sada jedna od najkasnijih, a na primjeru Sarajeva i najkasnija pojava prvog sezonskog snježnog pokrivača u posljednjih 20 godina.
“Ako je suditi prema trenutno dostupnom dugoročnom materijalu prognoznog modela Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF), za koji mi je teško, no i nemoguće povjerovati, sve do 11. januara 2021. godine postojan je signal za natprosječnost temperature zraka u Bosni i Hercegovini, dok se na polju pritisaka u prizemlju i po visini vidi prisutnost negativnih anomalija u zapadnom Mediteranu, što uslovljava povećanu ciklonalnu aktivnost i nastavak nestabilnog vremena, a koje se odražava i na vremenske prilike i u našoj zemlji. Dakle, u najkraćem – promjenjivo, nestabilno, ali toplije nego što je to uobičajeno. Zima 2020/2021. bit će još jedna u nizu toplijih od višegodišnjeg prosjeka 1981 – 2010, s tim da bi u odnosu na zimu 2019/2020. bila, ipak, nešto malo hladnija u Bosni, a u Hercegovini vjerovatno sličnih temperaturnih vrijednosti”, pojasnio je Sladić.
Međutim, ono što očekuje od ove zime je, kaže, više zimskih utjecaja u njenom prvom dijelu, dok bi u drugom dijelu bilo sušnije i toplije, pri čemu ponovo februar ističe kao mjesec s najvećim temperaturnim odstupanjem, a što, opet, nije neko naročito iznenađenje s obzirom na to da smo posljednjih godina uhvatili trend izuzetno toplih februara.
Napominje kako, u suštini, prehladne kiše, koja je jučer i u toku noći prouzročila niz problema po centralnoj Bosni, Posavini i Krajini, srećom, neće više biti, ali će u narednom periodu biti jakog, na udare i olujnog južnog vjetra, naročito u dane vikenda, a u Hercegovini obilne kiše.
“Treba istaknuti da prehladna, tj. smrzavajuća kiša nije toliko učestala u zimskom periodu, ali s vremena na vrijeme zna se pojaviti u idealnim uslovima sabijene hladne zračne mase u prizemnom sloju atmosfere, dok istovremeno topao zrak struji po višim slojevima atmosfere. Zapravo vidimo da njoj godi pojava temperaturne inverzije, budući da je u proteklom periodu bilo dosta magle i niske naoblake, zbog čega se tlo prilično ohladilo, jer nije imalo izvor prethodnog zagrijavanja. Dok padavina sama po sebi počinje kao snijeg, prolazeći u topliji sloj u kojem je temperatura viša od 0ºC, ona prelazi u kišu, a potom, spuštajući se u hladno prizemlje, u kojem je temperatura manja od 0ºC, ne stiže se zalediti sve dok ne dotakne hladnu podlogu i predmete pri kojima se ona zaledi. Situacija je bila takva da je u Bosni i Hercegovini strujao topao zrak u južnom visinskom strujanju, dok se u prizemlju zadržala hladnija zračna masa, izuzev Hercegovine, zbog čega je u većem dijelu zemlje bilo ledene kiše tokom jučerašnjeg dana, ali i tokom današnjeg. Međutim, kako je topliji zrak sada probio u prizemlje, situacija se normalizirala u većem dijelu zemlje, izuzev u Krajini, gdje se on očekuje tokom petka”, zaključio je Sladić.
Related News

Upaljen meteoalarm: Neuobičajene vremenske prilike su prognozirane
Spread the loveBakir Krajinović, meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda, upozorio je da su neuobičajene vremenske prilikeRead More

Na tržište plasirana nova “Oaza winter edition”
Spread the loveDomaća voda Oaza dobitnik je još jednog priznanja “Must have” magazine IN StoreRead More