Ponovo eruptirao vulkan Etna, prvi put u 2022. godini
Vulkan Etna, na italijanskom otoku Siciliji, ponovo je eruptirao jučer, a prvi put u 2022. godini, objavio je Italijanski nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju (INGV), prenosi Anadolija.
Erupcija se dogodila unutar područja jugoistočnog kratera, uzrokujući blagi pljusak pepela. INGV je saopćio da se vulkan ponovo aktivirao u sinoć, izbacivši novi val pepela i dima i dostigavši vrhunac erupcije.
U petak ujutro je vulkansko podrhtavanje raslo do prosječnih vrijednosti, a protok lave i dalje je aktivan, objavio je INGV.
Planina Etna najveći je i najaktivniji vulkan u Evropi. Njegove česte erupcije nerijetko su praćene velikim tokovima lave, ali rijetko predstavljaju opasnost za naseljena područja.
Etna je jedan od vulkana s najdužim historijskim zapisima o erupcijama, koji sežu više od 2.000 godina u prošlost.
Related News
Nova dionica autoputa dužine 8,5 kilometara kod Tešnja uskoro će biti puštena u promet
FacebookTweet Izgradnja autoceste na Koridoru 5C u Federaciji Bosne i Hercegovine nastavlja se planiranom dinamikom,Read More
Nadrealan trenutak: Alex Honnold pozdravio suprugu koja ga je bodrila sa 60. sprata nebodera Taipei 101
FacebookTweet Supruga Alexa Honnolda Sanni McCandless posmatrala je iz unutrašnjosti nebodera njegov uspon naRead More
