Main Menu

Jednostavan trik koji će spasiti vaš telefon

Za mnoge ljude današnjice, pametni telefoni su postali nešto što je vitalno za život. Utiče na našu produktivnost na poslu, odnos sa porodicom i prijateljima, pa čak i neke privatne informacije kao što je bankarenje ili naše zdravstveno stanje.

Pravo pitanje je da li ljudi vode dovoljno računa o našim uređajima. Eksperti govore da je dobro znati nekoliko jednostavnih sitnica kao na primjer kada i koliko gasiti, može znatno uticati na performanse uređaja kada ostari.

To doslovno može dovesti do toga da jednostavna informacija o gašenju, može da vam uštedi stotine KM u slučaju zamjene za novi uređaj.

Koliko često moramo da gasimo naš pametni telefon? To je jako slično pitanju koliko često trebate da gasite vaš kompjuter. Ipak, sa telefonima je dosta jednostavnije, imate jedno pravilo kojeg se trebate pridržavati, a to je telefon gasite jedan put sedmično i ostavite ga da se “odmori” u periodu od jedne minute.

Razlozi zašto je ovo pravilo dobro su razni od kojih su ubrzavanje telefona, sprječavanje padova sistema i ono najvažnije, prolongirate životni vijek baterije.

Dodaju da bi prvi fokus trebao biti na aplikacijama koje koristimo na dnevnoj bazi. “U većini slučajeva, aplikacija nije potpuno ugašena, nego je stavljena u stanje da se može restartovati brže”, govori Bob Motamedi, savjetnik za tehnološke probleme u Los Angelesu. “Sada razmislite koliko aplikacija ostane otvoreno, koje vam sporo i lagano izjedaju memoriju i troše bateriju”, dodaje Bob. Naglasio je da gašenje i ponovno paljenje telefona može očistiti vašu memoriju od svih prethodno otvorenih stranica, aplikacija i drugih stvari koje izjedaju memoriju vašeg telefona.

Rušenje sistema se može desiti zbog mnogih stvari, ali ako ne primjenjujete praksu ponovnog paljenja i gašenja telefona definitivno može da doprinese tome.

“Ponekad su ovi ostaci nekompatibilni ili nepravilno uklonjeni nakon instalacije ili deinstalacije”, kaže Motamedi. “Ponovno pokretanje telefona eliminira većinu tih problema i učinit će vaš telefon bržim.”

Dobra vijest je da, iako neponovno pokretanje telefona povremeno može usporiti rad i uzrokovati rušenja, to neće izravno uništiti vašu bateriju. Ono što može uništiti bateriju je stalno žuriti s punjenjem, piše Reader's Digest.

“Ako nikada ne dozvolite da vam baterija potpuno isprazni, ona nikada neće naučiti kako se potpuno puni i to će skratiti njen vijek trajanja”, objašnjava Motamedi. “Preporučuje se da dopustite da baterija padne na 0 posto, a zatim je potpuno napunite do 100 posto.” Ista stvar vrijedi i za laptope, prema Josh Davis-u iz Abt Electronics u Glenviewu, Illinois. “Nakon nekoliko godina stalnog priključivanja laptopa, možete očekivati da će držati vrlo malo naplate kada ga pokušate koristiti na bateriji.”






Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *