Main Menu

Revolucionarno otkriće: Slonovi jedni drugima daju imena

Za ljude je davanje imena životinjama gotovo prirodno. To može biti učinjeno ili iz potrebe da im damo im neku vrstu identifikacije ili jednostavno od milja. Međutim, pokazalo se da jedinke jedne životinjske vrste takođe međusobno dodjeljuju imena – što je revolucionarno otkriće na polju zoologije. Prema istraživačima, afrički slonovi Savane imaju imena jedni za druge u obliku tihe tutnjave, piše Mymodernmet.com

Naučnici koji proučavaju slonove u nekim od kenijskih rezervata za slonove primijetili su da životinje dozivaju jedna drugu pojedinačnim imenima—to jest jedinstvenim zvukovima specifičnim za pojedince u njihovim društvenim skupinama.

Za potrebe studije, istraživači su snimili krike slonova u dva područja Kenije—527 zvukova u ekosustavu Samburu na sjeveru i 98 zvukova u nacionalnom parku Amboseli na jugu. Kako bi utvrdili koje su vokalizacije bile specifične za pojedinca, tim je izdvojio koji su se članovi skupine ženki slonova i njihovih potomaka odvojili od krda kada je proizveden zvuk ili im se približilo kada je upućen poziv. Na kraju su naučnici identifikovali tutnjavu specifičnu za 119 jedinki.

Iako bi slonova tutnjava mogla zvučati slično nakon prvog slušanja, istraživači su istrenirali umjetnu inteligenciju da uoči suptilne razlike u svakoj vokalizaciji. Do sada su tačno identifikovali primatelje 20,3% od 625 snimljenih poziva. Zanimljivo je da pozivi nisu bili generički zvukovi usmjereni majkama ili bebama, već različiti za svakog primatelja. U grupama su zvukovi različitih pozivatelja upućeni istom primatelju bili slični, stvarajući vidljiviji uzorak od onog uočenog u jednostavnim porukama između jednog pozivatelja i jednog primatelja. Štaviše, naučnici su otkrili da su slonovi snažnije reagovali na snimke poziva koji su izvorno upućeni njima nego na pozive upućene drugim slonovima, što je reakcija vrlo slična onoj na ime.

Ova pionirska otkrića čine slonove prvim životinjama koje jedna drugoj daju imena. Zoolozi su uzbuđeni zbog spoznaja koje bi ovo moglo donijeti u smislu komunikacije životinja. Ne samo da bi to moglo biti mnogo složenije nego što se ikad mislilo, već bi to mogla biti i jedna stvar koja oblikuje njihove zajednice na načine koje nismo mogli zamisliti.








Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *