Simptomi i prirodna olakšanja kod migrene
Migrena je intenzivna glavobolja koja može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, ometajući svakodnevne aktivnosti. Najčešće pogađa žene, a smatra se da je genetski predisponirana. Migrena se razlikuje od obične glavobolje jer dolazi u epizodama i uključuje specifične neurološke simptome.
Simptomi migrene
Migrena se obično odvija u četiri faze, iako ne moraju sve osobe doživjeti svaku fazu.
1. Prodromalna faza – može početi dan ili dva prije same glavobolje. Simptomi mogu uključivati promjene raspoloženja, pojačan apetit, žeđ, ukočenost vrata i umor.
2. Aura – faza koju ima trećina osoba s migrenom. Aura može trajati od nekoliko minuta do sat vremena, a karakterišu je vizualni poremećaji (svjetlosni bljeskovi, mrlje ili iskrivljeni vid), kao i trnci u rukama i licu.
3. Faza glavobolje – bol se obično javlja s jedne strane glave, ali može se proširiti na cijelu glavu. Bol je pulsirajuća i pojačava se pri fizičkoj aktivnosti. Ostali simptomi uključuju mučninu, povraćanje, osjetljivost na svjetlo (fotofobija) i zvukove (fonofobija).
4. Postdromalna faza – nakon što bol prođe, može se osjećati iscrpljenost, zbunjenost ili opća slabost.
Prirodno liječenje migrene
Iako ne postoji trajni lijek za migrenu, prirodni tretmani mogu pomoći u smanjenju učestalosti i intenziteta napada. Evo nekoliko prirodnih metoda koje mogu pružiti olakšanje.
Magnezij – Nedostatak magnezija povezan je s migrenama, pa se suplementacija magnezijem preporučuje osobama koje pate od ovog problema. Magnezij se može naći u zelenom lisnatom povrću, orašastim plodovima i cjelovitim žitaricama.
Đumbir – Studije su pokazale da đumbir može pomoći u ublažavanju simptoma migrene, posebno mučnine. Može se koristiti kao čaj ili u obliku kapsula
Ulje peperminta i lavande – Masaža sljepoočnica ili vrata uljem lavande ili peperminta može smanjiti napetost i umiriti bol. Lavanda se može koristiti i u aromaterapiji za opuštanje.
Koenzim Q10 – Suplementacija koenzimom Q10 pokazala se učinkovitom u smanjenju učestalosti migrena kod nekih ljudi. Ovaj antioksidans se prirodno nalazi u mesu, ribi i orašastim plodovima.
Meditacija i tehnike disanja – Stres je čest okidač migrene, pa tehnike opuštanja poput meditacije i dubokog disanja mogu smanjiti intenzitet i učestalost napada. Redovna praksa ovih tehnika može biti korisna za opće zdravlje.
Izbjegavanje okidača – Svaka osoba ima različite okidače migrene. Najčešći uključuju određene vrste hrane (poput alkohola, čokolade, kofeina, zrelog sira), promjene u vremenskim prilikama, nedostatak sna i dehidraciju.
Esencijalna ulja – Esencijalno ulje lavande i paprene metvice često se koristi kao prirodan lijek za migrenu. Lavanda ima umirujući učinak i može se koristiti u aromaterapiji, dok paprena metvica pomaže u smanjenju bolova kada se nanese lokalno na sljepoočnice.
Migrena može biti vrlo iscrpljujuća, ali kombinacija pravilne ishrane, opuštanja, izbjegavanja okidača i prirodnih tretmana može pružiti olakšanje i bolju kontrolu simptoma.
Related News
Prestanite sa ovom navikom ako hoćete da smanjite salo na stomaku
FacebookTweet Masnoća na stomaku, tehnički poznata kao visceralno masno tkivo, može da predstavlja ozbiljan rizikRead More
Simptomi i prirodna olakšanja kod migrene
FacebookTweet Migrena je intenzivna glavobolja koja može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, ometajućiRead More