Ovo je najbolje vrijeme za doručak ako želite sniziti krvni pritisak
Doručak je obrok koji mnogi ljekari, dijetetičari i nutricionisti preporučuju da se ne izbjegava iz više razloga.
Jedan od njih svakako je održavanje nivoa krvnog pritiska u normalnim granicama. Prehranom se može uticati na puno stvari kada je u pitanju zdravlje, a skupina kardiologa za Parade otkrila je zašto je važan te koje biste namirnice trebali konzumirati ako želite sniziti pritisak.
– Smatramo da nutritivno bogat doručak poboljšava zdravlje srca, uključujući i regulaciju krvnog pritisak, kroz više mehanizama. Doručak pomaže regulisati kontrolu šećera u krvi i sprječava prejedanje kasnije tokom dana. Također vjerujemo da doručak sprječava porast nivoa hormona stresa, koji bi mogao povisiti krvni pritisak – rekao je kardiolog dr. Čeng-Han Čen (Cheng-Han Chen).
Osim namirnica koje jedemo za doručak, jednako je važno i vrijeme u kojem to činimo. Kardiolog dr. Neil D. Šah (Shah) tvrdi da je vrijeme doručka važno jer je “usklađeno s prirodnim ritmovima tijela, poznatim kao cirkadijalni ritmovi, koji regulišu krvni pritisak i metabolizam”.
Koje je najbolje vrijeme
Kako izvještava Parade, većina kardiologa preporučuje doručak unutar jednog do dva sata nakon buđenja.
– Za održavanje zdravog krvnog pritiska i prehrane važno je dan započeti na pravi način. Doručkovanje unutar jednog do dva sata od buđenja može postaviti prehrambeni ton za ostatak dana – pojašnjava intervencijski kardiolog dr. Bredli Server (Bradley Serwer).
Još jedan kardiolog dodaje da vrijeme doručka nije toliko povezano s tačno određenim dijelom dana, koliko s vašim ličnim ritmom nakon buđenja.
– Dosljednost je ključna kod određivanja vremena za doručak, preporuka je obično unutar jednog do dva sata nakon buđenja – dodao je dr. Ripl Hansalia (Riple). Iako se dosljednost u vremenu doručka može činiti nepotrebnom obvezom, razumijevanje razloga iza ove preporuke možda će vas motivisati da razmišljate drugačije.
– Dnevni metabolički ritmovi tijela vođeni su unutrašnjim satom koji je pod uticajem vremena obroka. Promjene u uobičajenim vremenima obroka, poput preskakanja obroka ili jela tokom vremena predviđenih za san, mogu uticati na razvoj kardiometaboličkih bolesti – tvrdi dr. Čen.
Prijedlozi kardiologa
Konzumiranje hrane nije samo važno za zdravlje srca i krvni pritisak, ono utiče na energiju, raspoloženje, proaktivnost i druge faktore. Upravo zato važno je da osim vremena kada doručkujete, jedete i namirnice koje će pozitivno uticati na vas.
Dr. Server preporučuje da za doručak više kombinujete vrste namirnica bogatih magnezijem (voće i povrće), kalijem (voće i povrće), proteinima (jaja), zdravim mastima (avokado i orašasti plodovi) te vlaknima (povrće), prenosi Parade.
Također, savjetuje izbjegavanje jednostavnih ugljikohidrata (poput zaslađenih žitarica) i hrane bogate natrijem. Američko udruženje za srce preporučuje ograničenje dnevnog unosa soli na 2.300 mg, idealno 1.500 mg, za zdraviji krvni pritisak.
Related News
Ukoliko vam je često hladno, moguće je da vam nedostaje pet vitamina i minerala
FacebookTweet Pojedini ljudi kako se približava zima, osjećaju hladnoću intenzivnije od drugih, a iako jeRead More
Kako izbacivanje šećera iz ishrane utječe na vaš organizam
FacebookTweet Većina nas zna da previše šećera nije dobro za nas. S obzirom na toRead More