Main Menu

Trač kao oblik ženske solidarnosti

Dok svijet tapka u mraku velikih misterija poput nuklearne fizike i porijekla svemira, jedna stvar ostaje kristalno jasna, žene znaju sve. I ne zato što čitaju vijesti ili studiraju, već zato što se informacije dobijene putem “sigurne provjere”, ne mogu osporiti.

Terapeutski učinak
Nedavno provedena nepostojeća anketa među 1.000 žena u lokalnom tržnom centru otkrila je da čak 98 posto njih zna zašto se Azra više ne druži s Merimom, a 96 posto zna kako je Merima zapravo počela odjednom dobro izgledat, i to nije slučajno jer se priča nešto, ali ja ti nisam rekla.

Glasnogovornica Udruženja za Očuvanje Tradicionalnih Ženskih Vrijednosti (UOTŽV) izjavila je da je žensko tračanje povezivanje tačaka između ničega i svega, uz minimalne podatke i maksimalnu imaginaciju. Ova praksa, često obavljana uz kafu sa mlijekom i domaće kolače, navodno ima terapeutski učinak. Jer, znaš kako kažu, kad ne pričaš o drugima, moraš pričati o sebi. A ko to još želi, pita se Jasmina, samozvana doktorica društvenih nauka iz haustora B-3.

Epicentar društvene pojave
Frizerski saloni, naročito petkom ujutro, proglašeni su epicentrom ove društvene pojave. Tamo se ne ide samo na feniranje, to je univerzitet za ljudske odnose. Dođeš sa kosom, izađeš s diplomom iz socijalne psihologije.

Kako stvari stoje, ova drevna praksa ne samo da neće izumrijeti, već se širi i na digitalne platforme. Danas se trač može dobiti i u inboksu, kao i u komentarima ispod slika sa svadbi, krštenja i slučajnih selfija sa filterom. Jer u svijetu koji se stalno mijenja, jedna stvar ostaje ista, ima se, zna se, ali se ne priča svima.






Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *