Obavite sami mali servis na telefonu
Telefonima je, s vremena na vrijeme, potrebno malo pažnje i njege. Ali, ne morate da posjećujete konkretan servis, već “malo” servisiranje možete da obvite i samostalno, kod kuće.
Mobilni telefoni se vremenom i učestalošću korišćenja uspore. Za to je jednim dijelom odgovorna količina podataka koju skladištimo u uređaj, a dijelom su to i aplikacije koje se instaliraju.
To ne znači, naravno, da je potrebno da odmah kupite novi telefon kada se aktuelni uspori. Možete da ga oporavite samostalno, pomoću “mini servisa” koji ćete sami odraditi.
Prvi korak u ovom poduhvatu bi trebalo da bude spoljašnje čišćenje telefona.
Ukoliko na telefonu imate zaštitnu masku – uklonite je i dobro prebrišite uređaj suvom krpom kako biste uklonili prašinu i prljavštinu. Posebnu pažnju posvetite slotovima za punjenje, zvučnik i mikrofon.
Redovno brišite sve aplikacije koje ne koristite. Android s vremena na vrijeme upozorava koje aplikacije niste dugo koristili i onemogućiće im pristup važnim podacima. Međutim, možete i sami ukloniti nepotrebne aplikacije tako što ćete u podešavanjima pronaći opciju Applications sa spiskom svih aplikacija (uključujući i one koje niste skoro koristili). Tu možete ukloniti nepotrebne aplikacije.
Postoji i jednostavan način da se riješite dokumenata koji su se vremenom nakupili u vašem telefonu, koji su vam nekada na kratko bili potrebni ili korisni, a sada više nisu od koristi. Možete da ih uklonite odlaskom u Documents/Files/File Manager i slično.
Pregledajte šta sve imate u dijelu Downloads/Preuzimanja, gdje se nalaze svi dokumenti koje ste ikada preuzeli na svoj telefon. Pregledajte dokumente i obrišite one koji vam više nisu potrebni. Isto važi i za Photos za fotografije i galerije i uklonite sve one mutne ili loše fotografije koje su nastale tokom vremena.
Optimizujte svoj uređaj uključivanjem opcije za optimizaciju koju ima gotovo svaki moderan telefon. To će zatvoriti aplikacije koje rade u pozadini, detektovaće povećanu potrošnju baterije, a provjeriće i da slučajno niste negdje pokupili neku zlonamjernu aplikaciju.
Ako želite da sačuvate bateriju, uključite tamni način rada (dark mode). Ova opcija se nalazi u podešavanjima (Settings) u okviru opcija ekrana/Display.
Na kraju, uđite u podešavanja, odaberite opciju Privatnost/Privacy i tamo pronađite opciju Permissions Manager. Prođite svaku kategoriju kako biste vidjeli koje aplikacije imaju pristup kom dijelu vašeg telefona i podataka.
Možete da odaberete jednu od tri opcije – da uskratite dozvolu, date dozvolu samo jednom kada je aplikacija u upotrebi ili date dozvolu za stalni pristup apliakcije uređaju. Preporuka je da dajete dozvolu samo jednom ili samo kad je ta aplikacija u upotrebi, kako biste smanjili mogućnost zloupotrebe.
Related News
Razbijen mit da svjetlo s mobitela utiče na san
FacebookTweet Da li je istina da je svjetlo s mobitela krivo za noćnog skrolovanja možeRead More
Pauci napadaju vaš dom? Nudimo nekoliko metoda kako ih se riješit
FacebookTweet Jesen je zaista čarobna i uživamo trenutno u njoj, a isto lijepa zima jeRead More