Zašto su mušmule zaboravljene: Odlične su za imunitet i detoks

Mušmula je neobično voće, karakterističnog okusa i specifične teksture, porijeklom iz jugoistočne Evrope i zapadne Azije, a vijekovima je cijenjeno zbog svojih nutritivnih svojstava. Iako je danas manje poznato, sve se više vraća u ishrani i kozmetici, zahvaljujući svojim nutritivnim prednostima.
Hranjive materije
Mušmule su voćke iz porodice ruža (Rosaceae), a plod im je okrugao, braon boje, sa pet karakterističnih „zuba“ na vrhu. U početku su tvrde i gotovo nejestive, ali postaju ukusne tek kada sazriju, odnosno postanu mekane i smežurane. Ovaj proces zrenja je presudan za njihovu potrošnju, jer tada voće dobija sladak i delikatan okus. Iako na prvi pogled mušmule mogu djelovati neugledno i neprivlačno, iza njihovog izgleda krije se mnoštvo hranljivih materija koje blagotvorno utječu na organizam.
Sezona mušmula počinje u kasnu jesen, obično u oktobru i novembru, kada se plodovi beru, ali svoj najbolji okus dobijaju tek poslije prvih mrazeva. Zato se često kaže da su mušmule „zimsko voće” – voće koje je najbolje jesti kada je već prezrelo. Kada se uberu, obično se ostavljaju na hladnom i suhom mjestu da sazriju. Poslije nekoliko nedjelja ili mjeseci postaju mekane i spremne za konzumaciju.
Plodovi se mogu kuhati ili peći i koristiti u raznim jelima, kao što su kompoti, džemovi, marmelade ili sosovi. Njihova slatko-kisela nota daje poseban okus desertima, a često se kombinuju sa jabukama, kruškama i drugim voćem.
Listovi mušmule također imaju ljekovita svojstva i mogu se koristiti za pravljenje čaja koji pomaže kod smetnji u varenju i jača imunitet. Iako se, nešto rjeđe, mogu sušiti za konzumaciju tokom zime, na sličan način kao suhe šljive ili smokve.
Šta su mušmule i zašto su moćno voće
Sadrže visok udio dijetalnih vlakana, koja pomažu u regulisanju digestivnog sistema i sprečavanju zatvora. Zbog svojih prirodnih laksativnih svojstava, često se preporučuju osobama sa problemima sa varenjem. Ovo voće je bogato vitaminom C koji je neophodan za jačanje imuniteta i zaštitu organizma od infekcija. Vitamin C također pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i štiti ćelije od oksidativnog stresa.
Zbog niskog glikemijskog indeksa, mušmula je pogodna za osobe sa dijabetesom jer ne izaziva nagli porast šećera u krvi.
Mušmule imaju blago diuretičko dejstvo, koje podstiče izlučivanje viška tečnosti i toksina iz organizma i na taj način doprinosi detoksikaciji.
Osim što su korisne u ishrani, mušmule se sve više koriste u kozmetičkoj industriji. Ekstrakti plodova i sjemena mušmule bogati su antioksidansima, vitaminima i esencijalnim masnim kiselinama, što ih čini odličnim za njegu kože i kose.
Ekstrakti mušmule pomažu u borbi protiv starenja kože, stimulišu proizvodnju kolagena i štite kožu od štetnih uticaja okoline. Kreme i serumi na bazi mušmule hidriraju kožu, čineći je elastičnijom i sjajnijom. Ulje dobijeno od sjemena mušmule može se koristiti za njegu suhe i oštećene kose. Hrani kožu glave, stimuliše rast kose i čini kosu glatkom i sjajnom.
Related News

Prirodna metoda za izbjeljivanje zuba
FacebookTweet Svako želi blistav, bijeli osmijeh, ali komercijalni tretmani za izbjeljivanje zuba mogu biti skupiRead More

Koje namirnice su najbolji izbor za jačanje imuniteta?
FacebookTweet S dolaskom proljeća i promjenjivog vremena, imunitet nam često slabi, što nas čini podložnijimaRead More