Na današnji dan
1986. godine, dogodila se teška saobraćajna nesreća u Jablanici. Naime, članovi muzičke grupe “Crvena jabuka”, na putu za Mostar, usljed prebrze vožnje, doživjeli su tešku saobraćajnu nesreću. Na mjestu događaja poginuo je basista grupe Aljoša Buha, dok je frontmen i jedan od osnivača grupe Dražen Ričl (zvani “Zijo” i “Para”) zadobio teške povrede, usljed kojih je podlegao 1. oktobra 1986. godine.
Basista grupe, koji je preminuo na licu mjesta, Aljoša Buha rođen je 4. januara 1962. godine, u Zenici. Živio je i odrastao u istoj zgradi u kojem i još jedan član grupe Darko Jelčić Cunja. Bili su kao braća.
Dražen Ričl, čiji nadimak je bio “Zijo”, bio je glumac, komičar, nadrealista, jedan od pokretača “Novog primitivizma” (“New primitives”), gitarista nekoliko sarajevskih muzičkih grupa, frontmen i jedan od pokretača poznate muzičke grupe “Crvena jabuka”. Ričl je jedno vrijeme bio i gitarista sastava “Elvis J. Kurtović”, te glumac u “Top listi nadrealista”.
Nadimak “Para” dobio je u jednoj anegdoti prilikom igre s djecom. U septembru 1981. godine, nastupao je s grupom „Žaoka“ na legendarnom koncertu „Zabranjenog pušenja“. U proljeće 1982. godine, rodila se ideja za grupu „Elvis J. Kurtovich“, u koju Zijo prelazi svirati u jesen. U njoj se prvi put pojavljuje i kao pjevač pjesme koju je sam komponovao i napisao: „Sva su raja otišla na more“. Uskoro zbog neslaganja u bendu, Zijo napušta grupu i počinje raditi sasvim neke druge stvari. Već je tada imao mnoge pjesme. U proljeće 1985. godine, Zijo i Zlaja razgovaraju o tome da naprave zajednički bend. Ubrzo su i pronašli ostale članove benda, te snimaju i prvi album grupe „Crvena jabuka“. Slijedila je prva turneja 1986. godine, koja nikada nije održana, upravo zbog saobraćajne nesreće u Jablanici.
Kolumbo stigao u Kostariku na posljednjem putovanju u Novi svijet
1502. – Španski moreplovac italijanskog porijekla Kristofor Kolumbo stigao u Kostariku na četvrtom i posljednjem putovanju u Novi svijet.
1709. – Rođen engleski pisac i leksikograf Semjuel Džonson (Samuel Johnson), čiji je “Rječnik engleskog jezika” iz 1755. više od vijeka važio za najautoritativniji na engleskom govornom području. Ostala djela: poema “Taština ljudskih želja”, tragedija “Irena”, knjiga kritika “Životi pjesnika”.
1819. – Francuski fizičar Leon Fuko (Foucault), koji je s Armanom Ipolitom Lujem Fizoom (Armand Hippolyte Louis Fizeau) izmjerio brzinu svjetlosti, rođen je na današnji dan. Ogledom s klatnom (Fukov eksperiment) dokazao je obrtanje Zemlje, pronašao je žiroskop, usavršio teleskop, otkrio vrtložno-vihorne struje u metalnim masama (Fukove struje).
1851. – Izašao prvi broj “The New Yor Timesa”, dnevnika koji je osnovao Henri Džervis Rejmond (Henry Jarvis Raymond).
1890. – U Sarajevu rođen Hamdija Kreševljaković. Radni vijek proveo je u obrazovanju radeći najprije kao učitelj, a kasnije kao nastavnik u sarajevskim školama. Sam je naučio mnoge strane jezike među kojim i turski, koji je toliko dobro savladao da je s lakoćom mogao koristiti arhivsku građu na tom jeziku. Svoj interes usmjerio je na istraživanje društveno-ekonomskih prilika u BiH u doba Osmanskog Carstva. Objavljivao je svoje naučne radove sarađujući bez prekida i, tako reći, bez predaha u edicijama Naučnog društva, Zemaljskog muzeja, Istorijskog društva, Orijentalnog instituta, Zavoda za zaštitu spomenika i Enciklopediji FNRJ. Radovi: “Kazandžijski obrt u Bosni i Hercegovini”, “Prilozi povijesti bosanskih gradova pod Turskom upravom”, “Stari bosanski gradovi”, “Stari hercegovački gradovi”, “Dženetići – prilog izučavanju feudalizma”, “Kapetanije”, “Čizmedžijski obrt”, “Hanovi i karavan-saraji”, “Sarački obrt u starom Sarajevu”, te mnoga druga djela od gotovo 40 radova koja je objavio. Preminuo je 9. jula 1959. godine, ostavivši za sobom neizbrisiv trag u bosanskohercegovačkoj historiografiji.
1895. – Rođen Ivo Tijardović, hrvatski kompozitor, literat i slikar. Bio je direktor Opere i intendant Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu, a potom i HNK-a u Zagrebu, te Državnog simfonijskog orkestra. Dobio je Nagradu »Vladimir Nazor« za životno djelo (1970). Djela: opere „Dimnjaci uz Jadran“, „Marko Polo“ i „Dioklecijan“, mjuzikl „Katarina Velika“, muzička komedija „Doživljaj u Šangaju“, operete „Mala Floramye“, „Splitski akvarel“…
Rođena švedska glumica Greta Garbo
1905. – Slavna švedska filmska glumica Greta Garbo, najpopularnija zvijezda svjetskog filma, koja je slavu stekla filmovima snimljenim u Holivudu, u SAD, rođena je na današnji dan. Spontana i veoma inteligentna, bila je simbol ženstvenosti i igrala je od 1921. do 1941, kad je odlučila da se povuče. Filmovi: “Poljubac”, “Mata Hari”, “Ana Kristi”, “Kraljica Kristina”, “Ana Karenjina”, “Dama s kamelijama”, “Marija Valevska”.
1942. – Umro Ćiro Truhelka, hrvatski i bosanskohercegovački arheolog i historičar. Pisao je o prahistorijskim, rimskim i srednjovjekovnim nalazima, o turskim dokumentima, stećcima, rimskom i srednjovjekovnom novcu, bosančici, a bavio se i albanologijom. Godine 1886., postaje prvi kustos za arheološku, etografsku i numizmatičku zbirku Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, a kasnije i direktor Zemaljskog muzeja BiH u Sarajevu (1903.). Od 1926. do 1931. godine bio je profesor na Filozofskom fakultetu u Skoplju. Tokom službovanja u Sarajevu vodio je arheološka istraživanja na Glasincu (ilirski grobovi), u Donjoj dolini (prahistorijsko naselje) te mnogim drugim lokalitetima. Uređivao je časopis “Glasnik” Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine.
1964. – Preminuo irski pisac Šon O'Kejzi (Sean O'Casey), samouk, čije se drame odlikuju sočnim dijalogom, živim koloritom i likovima, mješavinom tragičnog i komičnog. U mladosti je bio fizički radnik i komunista, organizator irske Građanske armije i borac za slobodu Irske. Djela: “Junona i paun”, “Sjenka topdžija”, “Katlina sluša”, “Plug i zvijezde”, “Prokletstva i blagoslovi”, “Crvene ruže za mene”, “Doboši oca Neda”, “Biskupove logorske vatre”.
1981. – U Francuskoj ukinuta smrtna kazna.
1970. – Umro Džejms Maršal „Džimi“ Hendriks (James Marshall “Jimi” Hendrix), pravog imena Džoni Alen Hendriks (Johnny Allen Hendrix), američki muzičar, pjevač, tekstopisac, gitarista, inovator i kulturna ikona. Smatra se jednim od najutjecajnijh i najtalentovanijh gitarista u historiji rok muzike.
2013. – Preminuo Ken Norton (Kenn), američki profesionalni bokser koji se takmičio od 1967. do 1981. godine. Bio je bokserski svjetski šampion u teškoj kategoriji u verziji WBC, koji je šokirao bokserski svijet pobjedom nad Muhamedom Alijem 1973. godine u San Dijegu. Njegov stil i taktika zbunili su Alija, koji je boksovao uz velike bolove, pošto mu je Norton slomio vilicu u početnim rundama. Norton je tada pobijedio podijeljenom odlukom sudija. Prije toga, Ali je izgubio samo od Džoa Frejzera (Joe Frazier) 1971. godine.
Related News
Tramp je novi predsjednik SAD-a
FacebookTweet Donald Tramp (Trump) je novi predsjednik SAD-a. Pobijedio je u tri ključne države, aRead More
Japan lansirao prvi drveni satelit u svemir ikada
FacebookTweet Prvi drveni satelit na svijetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je danasRead More